Ministrstvo za zdravje nadaljuje akcijo ozaveščanja proti uporabi tobačnih izdelkov
V novem šolskem letu Ministrstvo za zdravje nadaljuje akcijo ozaveščanja za preprečevanje uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, namenjeno mladim. Kampanja nosi sporočilo "Izberi sebe, ne kajenja", s katerim želijo otroke in mladostnike spodbuditi k zdravim življenjskim izbiram.
Tobačni izdelki in e-cigarete vsebujejo nikotin, ki je zasvoljiv, zato je ministrstvo osredotočeno na opozarjanje na nevarnosti te snovi.
V okviru akcije so pripravili video z nagovorom, v katerem mladostnike prijetno, s pesmijo spodbujajo, da »namesto cigaret in vejpov raje izberejo sebe« in se odločijo za zdrav življenjski slog. Ministrstvo poziva vse, naj z njimi delijo pozitivne nagovore mladim.
Slogan "Izberi sebe, ne kajenja" opozarja na škodljive učinke nikotina, saj so mladostniki še posebej dovzetni za razvoj zasvojenosti. Strokovnjaki poudarjajo, da je mlajši posameznik ob začetku uporabe nikotina, večja verjetnost, da bo zasvojen, in to močneje. Poleg tega nikotin pri mladostnikih povečuje tveganje za zasvojenost z drugimi psihoaktivnimi snovmi.
Mladostništvo je ključno obdobje za razvoj možganov, zato lahko izpostavljenost nikotinu v tem času povzroči trajne škodljive učinke na miselne sposobnosti, delovni spomin, pozornost, razpoloženje in povečano impulzivnost ali tesnobnost. Posebno zaskrbljujoča je uporaba elektronskih cigaret in fug med mladimi, saj povečuje tveganje za začetek in nadaljevanje kajenja klasičnih cigaret.
Vloga staršev in šol je ključna pri ozaveščanju o nevarnostih uporabe nikotinskih izdelkov in preprečevanju njihovih začetkov. Pozitiven zgled doma in jasna pravila za okolje brez tobačnih izdelkov lahko mladim pomagajo pri zdravih izbirah.
Ministrstvo še enkrat poudarja nagovor akcije: "Izberi sebe, ne kajenja".
Pomoč pri opuščanju kajenja
- Brezplačni anonimni svetovalni telefon 080 2777 deluje vsak dan med 7. in 10. uro ter 17. in 20. uro.
- V zdravstveno-vzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja v okviru zdravstvenih domov potekajo brezplačne skupinske delavnice in individualno svetovanje.
- V lekarnah je na voljo nikotinsko nadomestno zdravljenje (žvečilke, obliži in inhalatorji). Zdravila na recept predpiše osebni zdravnik.