Junija v Sloveniji skoraj petina več turistov kot lani

Slovenski nastanitveni obrati so junija zabeležili 794.737 prihodov turistov, kar je 17,2 odstotka več kot v istem mesecu lani. Ustvarjenih je bilo 1,97 milijona prenočitev, kar pomeni 19,5-odstotno rast. Število prenočitev se je skoraj izenačilo z rekordnim junijem 2022. Največ jih je bilo v Ljubljani, Piranu in na Bledu.

Junija v Sloveniji skoraj petina več turistov kot lani

Domači turisti so prispevali 23 odstotkov vseh prenočitev. Njihovih prihodov je bilo nekaj manj kot 156.000, kar je šest odstotkov več kot lani. Ustvarili so skoraj 447.000 prenočitev, največ v občinah Piran, Izola in Ankaran. Četrtina domačih prenočitev je pripadala obiskovalcem, starejšim od 65 let.

Tuji turisti so junija ustvarili 77 odstotkov vseh prenočitev, skupno nekaj več kot 1,5 milijona. Prišlo jih je 639.000, kar pomeni 20-odstotno rast glede na junij lani. Največ tujih prenočitev je bilo v Ljubljani, Piranu in na Bledu, kjer je bilo skupaj ustvarjenih 39 odstotkov vseh tujih nočitev. Med obiskovalci iz tujine je bila najštevilčnejša starostna skupina med 55 in 64 let.

Največ tujih prenočitev so prispevali gostje iz Nemčije, ki so jih ustvarili več kot petino. V primerjavi z lanskim junijem se je njihovo število povečalo za 46 odstotkov, največ so prenočevali v občinah Bovec, Radovljica in Piran. Sledili so Avstrijci s 127.000 prenočitvami (28 odstotkov več kot lani), največkrat v Piranu, Ljubljani in Izoli, ter Čehi, ki so največkrat bivali v Piranu, Bohinju in Kranjski Gori. Med večjimi trgi so bili še Nizozemska, Poljska in Italija.

Največ prenočitev so zabeležile gorske občine (35 odstotkov), sledile so obmorske z 20 odstotki, zdraviliške in Ljubljana pa vsaka s po 15 odstotki. Gorske občine so imele tudi največjo rast, kar 28-odstotno. Najdaljše povprečno bivanje so turisti imeli v zdraviliških občinah (3,4 prenočitve), sledile so obmorske (3,1) in gorske (2,4), najkrajša pa je bila povprečna doba bivanja v Ljubljani (2,1).

Največ prenočitev je bilo ustvarjenih v hotelih, skupaj 760.000 oziroma 39 odstotkov. Sledile so zasebne sobe, apartmaji in hiše (24 odstotkov), ter kampi (19 odstotkov). Največjo rast prenočitev so zabeležili kampi – kar 40-odstotno. V apartmajih in zasebnih sobah je bila rast 21-odstotna, v hotelih pa 13-odstotna.

V prvem polletju letošnjega leta je Slovenijo obiskalo 2,8 milijona turistov, kar je 8,4 odstotka več kot lani v istem obdobju. Skupno so ustvarili 6,9 milijona prenočitev, kar predstavlja 7,7-odstotno rast. Od tega so tuji turisti prispevali 71 odstotkov prenočitev – največ iz Nemčije, Italije in Avstrije. Domači turisti so ustvarili dobri dve milijoni prenočitev, kar je en odstotek več kot lani.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.