Delegacija slovenskih logistično-transportnih podjetij v Vietnamu
Delegacija 29 predstavnikov vlade in gospodarstva danes začenja obisk v Vietnamu. V ospredju bo promocija Slovenije kot logistične platforme za srednjo in jugovzhodno Evropo na azijskih trgih, so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki obisk organizira z Javno agencijo Spirit Slovenija.
Delegacija, v kateri so predstavniki podjetij Actual I.T., Azalenta, Caneks, Centrolog, Comark, Dvig, F.A. Maik, Frbejzar, Gemini, Luka Koper, PDP Logis logistične storitve, Prigo, Sigr in Softnet, se bo do petka srečala z vietnamskimi špediterji, logističnimi operaterji, ladjarji, podjetji pristaniških skupnosti, industrijskimi podjetji, izvozniki, uvozniki in trgovci, zainteresiranimi za predstavitev in implementacijo učinkovitih transportno-logističnih storitev do zalednih trgov Slovenije in slovenskega trga.
"V okviru obiska bo delegacija izvedla celovito promocijo slovenskih transportno-logističnih rešitev za izbrana vietnamska podjetja, ki svoje blago pošiljajo kupcem v Evropi ali blago za potrebe vietnamskega trga uvažajo iz Evrope," so navedli v GZS. Gospodarski del delegacije bo vodila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.
Delegacijo v Vietnam organizirata Združenje za promet pri GZS in Javna agencija Spirit Slovenija ob podpori slovenskega veleposlaništva v Pekingu. S tokratnim obiskom gre po navedbah GZS za nadaljevanje promocijskih aktivnosti slovenskega transportno-logističnega sektorja na prekomorskih trgih, s katero je Združenje za promet začelo leta 2009.
V zadnjih 15 letih so v partnerstvu z agencijo Spirit izvedli promocijske dogodke v Indiji, Indoneziji, Južni Koreji, Hong Kongu, Maleziji, Singapurju, Vietnamu ter na Japonskem in Kitajskem. Ciljnim strankam iz prekomorskih trgov se je slovenska logistika od leta 2017 trikrat organizirano predstavila tudi na skupinski predstavitvi slovenskega gospodarstva na sejmu Transport & Logistics v Münchnu, na tem sejmu bo ponovno prisotna prihodnje leto.
Kot še poudarjajo pri GZS, je Vietnam eden najhitreje rastočih azijskih trgov ter je s 97 milijona prebivalcev tudi vse bolj zanimiva proizvodna lokacija za evropska, ameriška in tudi azijska podjetja. Z EU ima država podpisan sporazum o prosti trgovini, ki velja od avgusta 2020 ter odpravlja carine, birokracijo in druge ovire, s katerimi se srečujejo evropska podjetja pri izvozu v Vietnam. Sporazum omogoča lažjo trgovino s ključnim blagom, kot so elektronika, živilski izdelki in farmacevtski izdelki, ter odpira vietnamski trg za izvoz storitev EU, na primer na področju prometa in telekomunikacij.
Za EU je Vietnam 17. največji partner na področju blagovne menjave in drugi največji partner v jugovzhodni Aziji. Za Slovenijo s 70,4 milijona evrov izvoza v letu 2023 predstavlja 50. najpomembnejši izvozni trg ter 46. trg po vrednosti uvoza. V lanskem letu je v Vietnam izvažalo 133, od tam pa uvažalo 360 podjetij.