Guček z državnim rekordom v Kranju do norme za olimpijske igre

Matic Ian Guček (Kladivar Celje) je na 19. atletskem memorialu Matica Šušteršiča in Patrika Cvetana v Kranju v teku na 400 m z 48,66 sekunde izboljšal svoj slovenski rekord in se z izpolnjeno mednarodno normo (48,70) uvrstil na olimpijske igre v Parizu. Prejšnji rekord, 48,91, je tekel 5. avgusta 2022 v kolumbijskem Caliju.

Guček z državnim rekordom v Kranju do norme za olimpijske igre

Guček je po svoji prvi tekmi leta deveti po izidih leta na svetu. Normo za OI (8,27 m) je prav tako z izidom svetovne vrednosti dosegel Filip Pravdica v skoku v daljino z 8,35 metra in hrvaškim rekordom v zadnjem, šestem skoku (veter v dovoljenih mejah +1,5). V troskoku se je izkazala Neja Filipič (Mass), ki je krepko preskočila 14 m (14,20 m).

Rok Ferlan (Triglav) je z osebnim rekordom 45,75 na 400 m tekel pod 46 sekundami, tretji je bil povratnik po poškodbi in slovenski rekorder Luka Janežič (Kladivar, 46,40). Na visokih ovirah sta pričakovano zmagala Nika Glojnarič (Brežice, 13,13) in Filip Jakob Demšar (13,74), slednji z velikim vetrom v prsi (-1,5 m/s) in je bil hitrejši v kvalifikacijah (13,65). Še močnejši veter v prsi je bil v finalu na 100 m, kjer je slavil Anej Čurin Prapotnik (Ptuj, 10,48).

"Iskreno povedano, tega rekorda na prvi tekmi sezone nisem pričakoval. Dobro sem treniral pred sezono, zato sem šel na to tekmo, da napadem olimpijsko normo. A sem bil krepko hitrejši. OI so bile moje sanje in mi jih je uspelo uresničiti že sedaj. Zelo sem vesel. Sproščeno bom lahko tekmoval in se pripravljal na EP in OI, to je zelo pomembno. Obenem pa so se mi sedaj odprla vrata tudi na diamantno ligo," je bil presrečen Guček.

Po tem, ko je po prihodu v cilj nekajkrat skočil od veselja, pa je kmalu potem le hodil gor in dol po stezi. "Nisem vedel, kako skriti veselje, imel sem toliko energije, kot da bi lahko takoj še enkrat tekel na stadionski krog. Razmere bi bile lahko boljše, veter je bil kar močan, obenem pa je bila konkurenca zelo dobra, pozna se, da je tekmovanje na višji ravni in so tu tudi hitri in dobri tekmovalci," je dodal Guček.

Prva tekma slovenske mednarodne lige Telekom Slovenije v sezoni namreč šteje tudi za serijo challenger Svetovne atletike in s tem za svetovno lestvico, ki ob zelo zahtevnih normah za velike tekme vodijo na omenjena tekmovanja. Tudi preostali mitingi slovenske lige bodo na tej ravni.

Filipič je edini dosežek tekme prek 14 m dosegla v četrti seriji, s 13,80 m se ji je najbolj približala Eva Pepelnak (Kladivar). "Končno sem nazaj po poškodbi. Ni bil le skok prek 14 m, dvakrat sem še skočila normo za EP v Rimu. Zdi sem mi, da bi lahko skočila še bolje, vem pa tudi, kje sem naredila napako. Bila sem zelo natančna na deski, kljub vetru, ki se je zelo spreminjal, sem stabilizirala zalet. Zelo sem zadovoljna pred naslednjim mitingom zlate svetovne serije v Tokiu," je povedala Filipič

Presenečen nad svojim dosežkom je bil tudi Ferlan, ki pa je povedal, da ima še rezerve. Prav tako jih ima tudi Janežič. "Zelo sem napredoval glede na lani, ko sem imel le nekaj tekem. Obenem sem vesel, da sem brez bolečin tudi po tej tekmi in se res že zelo veselim te sezone," je bil zadovoljen tudi Janežič.

Na 200 m je zmagala Švicarka Fabienne Hoeneke (23,22), sledili sta ji Slovenki Maja Mihalinec Zidar (Mass, 23,29) in obetavna Pika Bikar Kern (Triglav, 23,78). Med člani je bil na pol stadionskega kroga najhitrejši Matevž Šuštaršič (Krka, 21,00).

Zaradi krčev v mišici Mihalinec Zidar na 100 m ob koncu mitinga ni tekla. V kvalifikacijah je bila z 11,51 prepričljivo prva, v finalu je zmagala Lina Hribar (Mass) z 11,89 in stotinko prednosti pred Lucijo Potnik (Radlje).

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.