Nadaljevanje slovenske prevlade na Touru ali Pogačar proti Rogliču?
Kolesarska dirka po Franciji je bila v zadnjih dveh letih rezervirana za slovensko prevlado v skupni razvrstitvi. Kolesarska javnost se zato znova sprašuje, ali si bosta Tadej Pogačar in Primož Roglič kot leta 2020 vnovič podredila tekmece, ali pa je napočil čas, da se v normalnih okoliščinah še kdo vmeša v boj za prestižno rumeno majico.
Stavnice so precej na strani Pogačarja (kvota okoli 1,8) in njegove tretje zaporedne zmage, sledita pa mu rojak Roglič (5) in njegov pomočnik Danec Jonas Vingegaard (6).
Prav dvojec nizozemskega moštva Jumbo-Visma utegne biti prvi izzivalec dvakratnega zmagovalca Toura v letih 2020 in lani. Pogačar je že v 108. izdaji za sabo na drugem mestu pustil takrat za Rogliča predvidenega pomočnika Vingegaarda, ki pa je po odstopu Rogliča prevzel vodilno vlogo v ekipi ter v etapi na sloviti Mont Ventoux edini zares načel Pogačarja.
Takrat sicer zaradi zahtevnega spusta do cilja v Malaucene ni uspel zarezati v takrat že neulovljivo Pogačarjevo prednost, a je dokazal, da se lahko kosa z najboljšim hribolazcem zadnjih let. Tudi letos je na nekaterih dirkah že dokazal, kako dobro se lahko pelje v klanec, sijajno pripravljenost pa je pokazal tudi na kriteriju Dauphine, kjer je Rogliču pripravil teren za skupno zmago.
Roglič: Dirka, ki jo želim zmagati, ni pa obsesija
Tokrat bo vsaj na začetku Toura Vingegaard še v službi svojega kapetana Rogliča, ki pa na francosko pentljo prihaja z ne ravno najboljšimi spomini. Leta 2018 je na zadnjem kronometru izgubil mesto na odru za zmagovalce, leta 2020 ga je v vožnji na čas s ciljem na Planche des Belles Filles ugnal in iz rumene majice dan pred koncem slekel Pogačar, lani pa je zdaj 32-letni Kisovčan v bolečinah zaradi dveh grdih padcev končal dirko po osmi etapi.
"To je dirka, ki jo želim zmagati, ni pa obsesija," je v pogovoru za uradno spletno stran dirke po Franciji pred časom dejal Roglič, ki se je po lanskem spodrsljaju na Touru kot vselej pobral, osvojil zlato olimpijsko kolajno v kronometru ter tretjič postal vladar Vuelte.
V tej sezoni je dvakrat že pregnal demone francoskih cest ter osvojil zanj tako izmuzljivi dirki Pariz-Nica v marcu ter pred nekaj tedni še kriterij Dauphine. Trojček popravnih izpitov prihaja na Touru, ki ga bo Roglič odpeljal petič. Prvič se želi podpisati v anale zmagovalcev te prestižne tritedenske preizkušnje.
"Seveda verjamem v zmago, trasa je zanimiva. Zagotovo bo zabavno za gledati po televiziji. To je tritedenska dirka, zato moraš biti osredotočen in imeti precej sreče od prvega do zadnjega dne. Vedno se lahko marsikaj zgodi, sami smo to že večkrat izkusili. Ampak imeli smo tudi nekaj lepih trenutkov. Tokrat nas čaka zahteven začetek na Danskem, nato še kocke, Alpe, Pireneji ter seveda kronometer, ki je odločil že pred dvema letoma," je ocenil 32-letni Kisovčan.
Pogačar: Celotno sezono smo garali za ta trenutek
Glavna ovira na poti do Rogličeve zmage bo Pogačar z UAE Team Emirates. Slednji je na slovenskih tleh pred dobrim tednom dni še drugič osvojil domačo pentljo in uspešno sklenil priprave med čermi, ki jih v zadnjih tednih predstavljal tudi porast okužb z novim koronavirusom. Ta je klestil predvsem v Švici in tudi v Pogačarjevi ekipi.
Covid-19 nato ni posegel v sestavo ekipe, ki je bila predvidena že pred zadnjimi dirkami. Pogačar bo posledično lahko računal na izdatno pomoč ekipe za najpomembnejšo dirko sezone, predvsem pa je tu na dirki po Sloveniji izjemni Poljak Rafal Majka. Ob njem bodo podporo v gorah nudili še Američan Brandon McNulty, Španec Marc Soler in Novozelandec George Bennett.
"To je moj tretji Tour in res sem vzhičen pred startom. Celotno sezono smo trdo garali in se pripravljali na ta trenutek. Upam, da bomo javnosti postregli s tremi tedni zanimivega dirkanja," je v izjavi za spletno stran ekipe dejal Pogačar, zmagovalec Toura v letih 2020 in lani.
"Za ekipo je uspešna prva polovica sezone, seveda pa upamo, da bomo v tem ritmu nadaljevali tudi na Touru. Vemo, da ne bo enostavno, pred nami so številni izzivi, ampak to je čarovnija Toura," je še dodal 23-letnik s Klanca pri Komendi.
V tej sezoni je dobil dirko po Združenih arabskih emiratih, od Tirenskega do Jadranskega morja, ob tem pa je vpisal še zmago na preizkušnji Strade Bianche po toskanskih makadamskih poteh.
Na dirki po Sloveniji je dirkal agresivno, ves čas napadal ter slavil v tretji in peti etapi, s skupno zmago pa je zdaj že pri številki 40 po zmagah v karieri. Je nesporni favorit Toura, potem ko je lani zaradi Rogličevega odstopa okrnjeno konkurenco strl kar za 5:20 minute.
V podobnem slogu je Roglič opravil s tekmeci na dirki po Španiji, ko je pred domačinom Enricom Masom slavil s prednostjo 4:42 minute. V tej sezoni Roglič sicer ni bil tako zelo prepričljiv kot v prejšnjih letih, a je vseeno uspel slaviti na dveh večdnevnih preizkušnjah, vmes pa je dosegel še zmago v kronometru na dirki po Baskiji, kjer ga je ovirala poškodba kolena.
Jumbo-Visma na Tour potuje z Rogličem in Vingegaardom v boju za skupno zmago ter Belgijcem Woutom Van Aertom, ki bo ciljal na zeleno majico najboljšega po točkah. Kakšna bo hierarhija v tem dvojnem lovu na majice, bo videti že po prvi polovici dirke, ko bo karavana dosegla Alpe.
V boju za skupno zmago in prevlado v glavnini bo zanimivo videti, kako se bodo sestavile karte pri Ineos Grenadiers, ki v boj za visoko uvrstitev pošilja Adama Yatesa, Daniela Martineza in Gerainta Thomasa. Slednji, zmagovalec Toura leta 2019 je nekoliko izstopal, a v ekipi nihče ni toliko prevladujoč, da bi pred začetkom Toura prevzel vlogo kapetana.
Tu so od favoritov še Rus Aleksander Vlasov (Bora-Hansgrohe), Avstralca Ben O'Connor (AG2R Citroen) in Jack Haig, pa Italijan Damiano Caruso (oba Bahrain-Victorious), Španec Enric Mas (Movistar), Francoza David Gaudu (Groupama-FDJ) in Romain Bardet (Team DSM), Kanadčan Michael Woods (Israel-Premier Tech) in še nekateri drugi.