Padec Pogačarja zaznamoval konec etape, zmaga Abrahamsenu
Slovenski kolesar Tadej Pogačar je v zaključku 11. etape dirke po Franciji padel, potem ko je v zadnjih kilometrih zapel ob Norvežana Tobiasa Johannessena. Toda v ospredju so ga počakali, zaradi česar ni izgubil časa. Etapa v Toulousu (156,8 km) je sicer pripadla ubežniku Norvežanu Jonasu Abrahamsenu, v seštevku pa ni prišlo do večjih sprememb.
Pogačar je bil zanesljivo v skupini zasledovalcev z vsemi favoriti za slavje na Touru, potem ko so se ti odlepili na zelo zahtevnem, a kratkem klancu Pech David (840 m/12,4 %).
V zadnjih kilometrih se nato ob nenadnem pospeševanju skupine proti desni strani cestišča ni mogel izogniti kolesu Johannessena, zaradi česar je padel ob levi rob ceste in robnik ter si oddrgnil roko. Hitro se je pobral, nastavil verigo in se priključil naslednji skupini. Tista pred njim vključno z ekipo Visma-Lease a Bika pa ga je športno počakala, zato časa v seštevku ni izgubil.
"Vse je v redu, skupini spredaj pa vso spoštovanje," je po radijski zvezi svoji ekipi povedal 26-letni Pogačar.
"Vsa skupina je šla na desno in sledil sem jim. Pogačar je bil na radiu in zapela sva. Seveda se to zgodi, a jasno, da si tega nisem želel. Tega si ne želi nihče. Potem smo ga počakali in upam, da je z njim vse v redu. Govoril sem z njim po etapi, rekel sem mu, da mi je žal, ampak nič nisem mogel storiti. Rekel mi je, da naj me ne skrbi," je po etapi za Eurosport dejal Johannessen.
Svoje mnenje je za RTV Slovenija pristavil še športni direktor Pogačarjeve ekipe Andrej Hauptman: "Bili smo minuto ali dve zadaj, ko so se naredile razlike na klancu. Seveda je bil šok, ko smo izvedeli, da je padel. Se zgodi, vedeli smo, da bo teh 11 dni zelo hektičnih. K sreči zaenkrat kaže, da je s Tadejem vse v redu, zdravnik pa ga mora še pogledati. Lahko pa se zahvalimo 'fair playu' ostalim ekipam, ki so gentlemansko počakale Tadeja."
Etapa je sicer pripadla ubežnikom, najmočnejša iz prve peterice pa sta bila Abrahamsen in Švicar Mauro Schmid, potem ko sta razliko naredila na zadnjih dveh krajših klancih. Do sprinta sta prišla skupaj, čeprav se jima je približeval Nizozemec Mathieu van der Poel iz druge ubežne skupine.
V dvoboju za zmago je bil v sprintu z utrujenimi nogami Norvežan za drugo zmago v karieri boljši od Schmida, van der Poel pa je za njima zaostal sedem sekund, pri čemer je zaključek zmotil še nespametni gledalec, ki je želel nase opozoriti pred televizijskimi kamerami.
"Pred štirimi tedni sem si zlomil ključnico in jokal sem v bolnišnici, ker se mi je Tour izmikal. Toda že naslednji dan sem bil na trenažerju in delal vse, kar je bilo v moji moči, da pridem sem. Dobiti etapo po vsem tem pa je nekaj izjemnega," je svoje zadnje tedne organizatorjem po etapi opisal 29-letni Abrahamsen.
Zasledovalna skupina z najboljšimi v seštevku je ciljno črto prečkala 3:28 minute za zmagovalcem. V seštevku ima Irec Ben Healy še naprej 29 sekund naskoka pred Pogačarjem, medtem ko tretji Belgijec Remco Evenepoel in četrti Danec zaostajata 1:29 oziroma 1:46 minute. Roglič je deveti z zaostankom 3:41 minute.
Preostala Slovenca Luka Mezgec in Matej Mohorič sta bila pri dnu uvrščenih s 15 minutami zaostanka, a ne dirkata na skupni seštevek.
Pričakovano je trajalo zelo dolgo, preden se je na čelu dirke vzpostavil beg in da je glavnina odnehala. To se je zgodilo šele po skoraj 100 km, saj so bile razlike majhne, številne ekipe pa doslej na Touru še niso imele veliko uspeha.
Nekaj časa so morali biti pazljivi tudi najboljši v seštevku, pri čemer se je ob pospeševanju na čelu med avtomobili po mali potrebi ujel tudi Pogačar. Kasneje se je slovenski as vrnil, z napadom pa je poskusil tudi Vingegaard, a ni napravil selekcije. Tudi Roglič, ki je sprva zaostal, se je kasneje vrnil.
V četrtek bo na vrsti 12. etapa oziroma prvi test v Pirenejih. Kolesarje namreč čaka zahtevna etapa od Aucha do vrha Hautacama (180,6 km).

Preberite tudi: Električna kolesa – trend prihodnosti, ki je dostopen že danes