Primož Roglič načet v Španijo na zmenek z zgodovino
Z ekipnim kronometrom v nizozemskem Utrechtu se bo v petek začela 77. kolesarska dirka po Španiji. Na njej bo nastopil tudi zmagovalec zadnjih treh izvedb, slovenski as Primož Roglič, ki bo lovil zgodovinsko četrto zaporedno zmago. Ustrezne priprave na špansko pentljo sta mu prekrižala padec in posledična poškodba na dirki po Franciji.
Zaradi nesrečnega naključja pri trčenju v zaščitno balo ob cesti v peti etapi Toura je bil nastop 32-letnega Kisovčana v Španiji dolgo vprašljiv. Izpahnjeno ramo si je takrat naravnal kar sam, po odstopu na francoski pentlji pa so v javnost prišle še nepotrjene informacije, da mu je ob padcu počilo tudi vretence.
Tega sam ali pa njegova ekipa Jumbo-Visma nista nikoli potrdila, šele v ponedeljek pa je nizozemska zasedba po posvetovanju z zdravniško službo prižgala zeleno luč Rogliču za zmenek z zgodovino na španski pentlji.
Doslej namreč še nihče ni Vuelte osvojil štirikrat zapovrstjo, kar bi lahko po zmagah med letoma 2019 in 2021 uspelo slovenskemu asu. Štirikrat je dirko v vsej zgodovini dobil le domačin Roberto Heras, a ne zapovrstjo. Trikrat v nizu je poleg Rogliča in Herasa (2003, 2004, 2005) slavil še Švicar Tony Rominger (1992, 1993, 1994).
Pot do četrte zvezdice otežena zaradi priprav in tekmecev
Čeprav je po potrditvi nastopa Roglič na stavnicah postal prvi favorit za rdečo majico, so bile priprave zanj vse prej kot običajne. Poškodba ga je dolgo ovirala, pravih višinskih priprav ni imel, bo pa ekipa v Španiji povsem podrejena ciljem Zasavca.
V gorah bo imel pomoč Američana Seppa Kussa, ki bo sicer rezervni dirkač Jumbo-Visme, če Roglič po vseh težavah ne bi bil kos izzivom, Nizozemcev Sama Oomena in Roberta Gesinka ter Avstralca Chrisa Harperja in Rohana Dennisa. Slednji je tudi specialist za vožnjo na čas ter ravninske odseke, tako kot Italijan Edoardo Affini. Na ravnem bo v pomoč še en Nizozemec Mike Teunissen.
Ekipa Jumbo-Visma si po zmagi na dirki po Franciji, potem ko je Danec Jonas Vingegaard z zvrhano mero pomoči Wouta Van Aerta ugnal slovenskega zvezdnika Tadeja Pogačarja, zdaj želi še uspeh na Vuelti. Na "strmi" poti do končnega cilja pa bo imel Roglič številne tekmece.
Nastopil bo zmagovalec letošnjega Gira, Avstralec Jai Hindley, ki pa pri Bora-Hansgrohe zaradi infekcije sečevoda ne bo mogel računati na Nemca Emanuela Buchmanna, ki je danes odpadel s seznama nastopajočih. Pri Ineos Grenadiers bodo stavili na Ekvadorca Richarda Carapaza, pomagala pa mu bosta Rus, ki nastopa za Francijo, Pavel Sivakov, in zmagovalec Gira 2020, Britanec Tao Geoghegan Hart.
V dresu BikeExchange-Jayca bo visoko uvrstitev lovil Britanec Simon Yates, medtem ko bo Movistar stavil na španski dvojec Enric Mas - Alejandro Valverde. Slednji se bo po letošnji sezoni pri 42 letih poslovil od poklicnega kolesarstva.
Pri Astani bo kapetan Kolumbijec Miguel Angel Lopez, eden skritih favoritov pa utegne biti Nizozemec Thymen Arensman (Team DSM). UAE Team Emirates ima na voljo tri kolesarje, ki se lahko borijo za visoko uvrstitev, to so Portugalec Joao Almeida, Američan Brandon McNulty in Španec Juan Ayuso, pomagal pa jim bo edini preostali Slovenec na španski pentlji, Jan Polanc.
Glavni tekmec v boju za skupno zmago pa bi utegnil biti Belgijec Remco Evenepoel. Dvaindvajsetletnik je pred Vuelto v izjemni formi, prepričljivo je dobil tudi klasiko San Sebastian, ob sebi pa bo imel pomoč dvakratnega svetovnega prvaka Juliana Alaphilippa.
Francoz sicer še ni 100-odstotno pripravljen, a bi se zaradi tega lahko podredil ciljem ekipe, ki želi mladega Belgijca pripraviti za največje izzive na tritedenskih dirkah, na katerih doslej še ni izpolnil potenciala.
Trasa ustreza hribolazcem
Vuelta se bo sicer četrtič v zgodovini začela v tujini, drugič na Nizozemskem. V Utrechtu bi moral biti start že leta 2020, a so takrat organizatorji zaradi pandemije novega koronavirusa to možnost opustili. Po dveh letih čakanja pa bo Utrecht vendarle gostil začetek s 23,3 kilometra dolgim moštvenim kronometrom.
Druga in tretja etapa bosta potekali v okolici Utrechta in Brede s pričakovanima zaključnima sprintoma, po prvem prostem dnevu pa bodo prvič na račun prišli kolesarji za zahtevnejše etape. Letošnja španska pentlja ponuja vsega šest ravninskih etap ter dva ravninska kronometra, poleg ekipnega še posamičnega v 10. etapi.
Kolesarje čaka kar osem gorskih ter pet razgibanih etap. Trije zahtevni gorski cilji bodo na sporedu že v šesti, osmi in deveti etapi. Potem ko bo bosta za konec šestega in osmega dne na vrsti daljša vzpona na Pico Jano (12,6 km/6,6 %) in Collau Fancuaya (10,1 km/8,5 %), bo v devetem za konec na vrsti zelo strm, 3,9 km dolg vzpon na Les Praeres s povprečnim naklonom kar 13 odstotkov.
Po dnevu premora sledi 30,9 km dolg ravninski kronometer, na katerem bo eden od favoritov tudi olimpijski prvak v tej disciplini Roglič. V 12. etapi bo na vrsti 19 km dolg zaključni vzpon na Penas Blancas s povprečnim naklonom 6,7 odstotka. Konec tretjega vikenda Vuelte pa sledita še dve zahtevni etapi s ciljema na Sierra de la Pandero (8,4 km/7,8 %) in najtežji vzpon na dirki na Alto Hoya de la Mora v Sierra Nevadi (19,3 km/7,9 %).
Tudi zadnji teden prinaša tri etape z gorskimi cilji ter razgibano 19. etapo, ki bi lahko po zahtevnih 15 dneh precej premešale vrstni red v skupnem seštevku. Za konec sledi še sprinterski spopad v Madridu, kjer bo 11. septembra okronan kralj španske pentlje.