Belgija brez poraza do zlata na eurobasketu v Ljubljani
Košarkarice Belgije so v finalu evropskega prvenstva v Ljubljani premagale Španijo s 64:58 (13:17, 25:32, 43:48).
Košarkarice Belgije so prvič postale evropske prvakinje. V finalu 39. eurobasketa v Ljubljani so premagale Španijo s 64:58.
Belgija je do naslova prišla brez poraza. Tekmice v Tel Avivu in Ljubljani je premagala s povprečno 25 točkami razlike. Še največ dela je imela v polfinalu s Francozinjami, ki jih je ugnala za štiri točke, ter danes v finalu, ko je odločitev o zmagovalkah padla šele v zadnjih minutah.
Za Belgijo je to tretja medalja na evropskih prvenstvih - 2021 in 2017 je bila bronasta - hkrati pa je postala šele dvanajsta reprezentanca z zlato medaljo na evropskih prvenstvih.
Španija kljub porazu v finalu ostaja najbolj dominantna ekipa na EP v tem stoletju. To je bil njen peti finale v zadnjih 16 letih in skupno šesti v zgodovini. Izgubila je le tokratnega v Stožicah in 2007 proti Rusiji. Na evropskih prvenstvih je osvojila enajst medalj - štiri zlate, dve srebrni in pet bronastih.
V tekmi za tretje mesto je bila Francija boljša od Madžarske z 82:68 in tako tudi na osmem zaporednem eurobasketu osvojila medaljo.
Prvič v zadnjih desetih letih je Francija evropsko prvenstvo končala z zmago. Od 2013 do 2021 je namreč izgubila v finalih, 2011 je bila tretja, 2009 pa je drugič v zgodovini osvojila evropski naslov. Pred tem je bila zlata še 2001. Skupno ima Francija na EP dvanajst medalj; ta v Stožicah je bila njena druga bronasta.
Madžarska ostaja pri sedmih odličjih z evropskih prvenstev. Zadnjo, bronasto, je osvojila 1991, pred tem pa je bila še štirikrat tretja in dvakrat druga.
V Stožicah je bila danes odigrana tudi tekma za peto mesto. Srbija je premagala Nemčijo z 78:62. V kvalifikacije za olimpijske igre 2024 se je uvrstilo prvih šest reprezentanc. Slovenija je tekmovanje končala v predtekmovanju in zasedla 15. mesto.
Za najkoristnejšo igralko EP je bila izbrana 30-letna članica zmagovalne ekipe Ema Meesseman, ki že nekaj časa velja za eno najboljših košarkaric na stari celini in ki je bila tudi v finalu odločilni jeziček na tehtnici.
Njena trojka v 36. minuti je Belgijo pripeljala do prvega vodstva na tekmi (55:54), dva prosta meta minuto in pol pred koncem za 60:56 pa sta Belgijo pripeljala do zasluženega naslova. Meesseman je v finalu dosegla 24 točk.
V najboljšo postavo prvenstva so bile poleg slednje izbrane še Julie Allemand (Belgija), Alba Torrens (Španija), Sandrin Gruda (Francija) in Julie Vanloo (Belgija).