Odbojkarji na domačem SP upajo na boljše izide kot v ligi narodov

Slovensko odbojkarsko reprezentanco od petka naprej čaka nastop na deloma domačem svetovnem prvenstvu, ki ga bo organizirala skupaj s Poljsko. Tekmovanje bo potekalo do 11. septembra, slovenska vrsta pa upa, da bo po desetem mestu v ligi narodov ter kasnejši "šok-terapiji" ob menjavi selektorja pred dobrima dvema tednoma zaigrala, kot zna.

Odbojkarji na domačem SP upajo na boljše izide kot v ligi narodov

Eden najbolj uspešnih športnih kolektivov zadnjega desetletja na sončni strani Alp je po odvzetem prvenstvu Rusiji nenadejano dobil priložnost, da se na 20. svetovnem prvenstvu pokaže in dokaže pred domačim občinstvom.

Arena Stožice bo tako kot pred dvema letoma na evropskem prvenstvu znova dihala z odbojkarji, ki pa letos za sabo nimajo tako mirnega obdobja kot v zadnjih letih. Za razburjenje je namreč poskrbela predvsem menjava na selektorskem mestu, ko je 8. avgusta Avstralca Marka Lebedewa zamenjal romunski strateg Gheorghe Cretu.

Petinpetdesetletni Lebedew je letos prevzel slovensko izbrano vrsto iz rok Italijana Alberta Giulianija, s katerim se Odbojkarski zvezi Slovenije (OZS) po osvojenem srebru na lanskem EP ni uspelo dogovoriti za podaljšanje pogodbe.

Ali lahko Cretu obrne trend, bo pokazal čas

Čeprav v letošnji izvedbi lige narodov Lebedew s slovensko zasedbo ni poskrbel za vidnejši izid, športna javnost ni pričakovala menjave na selektorskem stolčku vsega 18 dni pred začetkom SP. Toda slovenska zveza in njeno vodstvo sta imela določene pomisleke.

Tako je predsednik OZS Metod Ropret že na dan selektorske zamenjave potrdil, da so se o tem pogovarjali že po ligi narodov, v kateri reprezentanca ni izpolnila cilja. Takrat so se odločili, da Lebedewu zaradi okoliščin (poškodbe, bolezni, odsotnosti), v katerih je maja in junija trenirala ekipa, dajo še nekaj časa.

Čeprav so igralci zatrjevali, da je stanje v reprezentanci vse boljše, pa je strokovni svet menil drugače. V ekipi naj bi manjkal ekipni duh, ki je bil zaščitni znak trikrat na EP srebrnih odbojkarjev.

"Morali smo nekaj na hitro storiti. Poklical sem Cretuja, pojavila se je možnost za sodelovanje, lahko rečem, da v prvem naboru možnih zamenjav za Alberta Giulianija tako zvenečih imen nismo imeli. Če se ne bi pojavila možnost, da Cretu pride k nam, najbrž zamenjave niti ne bi bilo," je 8. avgusta trdil Ropret.

Na OZS so se zavedali tveganja s tovrstno "šok-terapijo" le nekaj tednov pred prvenstvom, zdaj bo pa nastop na domačem SP pokazal, ali je Cretu prava zamenjava. Reference 54-letni Romun ima, nenazadnje je prav v Stožicah 22. maja dvignil prestižno lovoriko za zmago v ligi prvakov s poljsko zasedbo Zaksa Kedzierzyn-Kozle, obenem pa je s tem klubom na Poljskem osvojil še prvenstveni in pokalni dvojček za trojno krono v minuli sezoni.

Letos porazi kazijo podobo dvakrat srebrne evropske zasedbe

Kakšnih kadrovskih sprememb tudi po Cretujevem prevzemu v reprezentanci ni bilo. Romun dela z odbojkarji, ki so skupaj že vrsto let in na mednarodni ravni nizajo uspeh za uspehom.

Trend je nekoliko prekinil letošnji nastop v ligi narodov, v kateri so Slovenci ostali brez nastopa na zaključnem turnirju osmerice v Bologni. Tam se je po zmagi nad ZDA (3:2) končnega slavja razveselila Francija, ki bo tudi tekmec slovenske zasedbe v skupinskem delu SP.

Reprezentanca je po lanskem četrtem mestu ob premiernem nastopu v ligi narodov tokrat zabeležila pet zmag ob sedmih porazih za končno deseto mesto. Na prvem turnirju v Brasilii so takrat še varovanci Marka Lebedewa zabeležili dve zmagi (Avstralija 3:0, Kitajska 3:1) ter poraza proti domači reprezentanci Brazilije (0:3) in ekipi ZDA (0:3).

Na drugem turnirju v Quezon Cityju na Filipinih so Slovenci trikrat izgubili, in sicer proti Nizozemski (0:3), Italiji (0:3) in Japonski (1:3), slavili pa proti Argentini (3:1). Na prvih dveh turnirjih so imeli številne kadrovske težave, nekateri igralci so se namreč šele vrnili na treninge po poškodbah, druge je ustavil covid-19.

Na tretjem in zadnjem merjenju moči je nato bolj popolna slovenska zasedba znova zabeležila dve zmagi in dva poraza. Srbija je padla s 3:0, Bolgarija s 3:1, za konec upanja na zaključni turnir pa sta sledila poraza proti Iranu (0:3) in Poljski (1:3).

Prav Iran bo po dveh slovenskih zmagah v zadnjem delu priprav v petek proti Egiptu (3:0) in v soboto proti Turčiji (3:1) drevi zadnji tekmec reprezentance na generalki pred domačim SP. Gre za resno reprezentanco, ki je v ligi narodov pokazala precej več kot slovenska in bo tudi na SP med glavnimi kandidati za visoka mesta.

Tudi slovenska zasedba sodi med najboljše reprezentance, a mora strniti vrste ter najti podobne občutke ter motivacijo kot ob srebrnih kolajnah na EP v letih 2015, 2019 in 2021.

Domače SP je najboljša možna motivacija, tudi sam spored pa bi lahko pripomogel k boljšim nastopom. Po skupinskem delu, v katerem bo v skupini D Slovenija igrala proti Kamerunu (26. 8.), Franciji (28.) in Nemčiji (30.), bodo namreč takoj sledili izločilni boji.

V kolikor se bo slovenska zasedba kot ena prvih dveh reprezentanc oziroma kot ena od štirih najboljših tretjeuvrščenih zasedb uvrstila v nadaljnje tekmovanje, jo bo lahko do vključno četrtfinala spodbujalo domače občinstvo. Zaključni del bo na sporedu v Katovicah na Poljskem 10. in 11. septembra.

Ljubljana bo sicer gostila štiri skupine. Poleg slovenske skupine D bodo v skupini B Brazilija, Kuba, Japonska in Katar, v skupini E Kanada, Kitajska, Italija in Turčija, v F pa Argentina, Egipt, Iran in Nizozemska. V Katovicah se bodo v skupini A merili Portoriko, Srbija, Tunizija in Ukrajina ter v C Bolgarija, Mehika, Poljska in ZDA.

Dvoboji osmine finala bodo v Ljubljani in v poljskih Gliwicah med 3. in 6. septembrom, četrtfinalni obračuni pa 7. in 8. septembra.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.