Ženska odbojkarska reprezentanca s finančno pomočjo, moška še brez selektorja

Odbojkarska zveza Slovenije (OZS) je danes predstavila načrte v letu 2023.

Ženska odbojkarska reprezentanca s finančno pomočjo, moška še brez selektorja

Popotnica iz lanskega leta je zelo dobra, predvsem pri moški izbrani vrsti s četrtim mestom na SP. V letošnjem pa bo še večji poudarek dobila ženska reprezentanca, tudi zaradi finančne podpore krovne mednarodne zveze FIVB.

Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so pri OZS potegnili črto pod uspešno leto 2022 in predstavili načrte za letošnje.

Na reprezentančni ravni sta bili najbolj pomembni dve informaciji. Prva o selektorju moške izbrane vrste, potem ko so nedavno pri zvezi sporočili, da se niso dogovorili za nadaljevanje sodelovanja z Gheorghejem Cretujem.

Kot je pojasnil predsednik OZS Metod Ropret, vrat pri pogajanju z Romunom še niso dokončno zaprli. "S Cretujem smo sodelovanje sklenili v zahtevnem obdobju. Gre za priznanega strokovnjaka, SP smo z njim zelo dobro odigrali. Ko pa smo začeli nova pogajanja o pogodbi, so se želje in realnost začele razhajati. Stališča so tako vsaksebi, da smo brez zamer ali slabih občutkov ocenili, da ni možnosti zbližanja," je o tem dejal predsednik zveze.

A je dodal, da še niso obupali, da bodo na obeh straneh naredili korak ali dva nazaj in se morda le dogovorili. "V tem trenutku lahko rečem le, da bomo storili vse, kar je realno možno, da ga obdržimo." Poleg Cretuja imajo na OZS v igri za selektorsko mesto še nekaj imen, odločitev bo padla predvidoma marca ali najpozneje v začetku aprila.

Druga pomembna informacija pa je povezana z žensko izbrano vrsto. Kot je dejal Ropret, je dobro delo zveze v zadnjem obdobju, predvsem sposobnost pripraviti dve veliki tekmovanji v lanskem letu (zaključni turnir lige prvakov in moško SP) vzbudilo pozornost krovne zveze FIVB.

Sodelovanje so tokrat nadgradili tudi s finančnim projektom. Dogovor s FIVB namreč prinaša uvrstitev ženske izbrane vrste v program FIVB Volleyball Empowerment, s katerim krovna zveza sofinancira razvoj odbojke. V tem primeru slovenske ženske reprezentance. Petletni projekt predvideva pomoč v višini milijon evrov, po 200.000 na leto.

"To se v ženski odbojki še nikoli ni zgodilo. Dobili smo stiske rok in pohvale, zdaj smo prvič izjemno nagrajeni. Vesel sem, da lahko to sporočim. Za to izjemno generacijo odbojkaric je srednjeročno, morda pa tudi dolgoročno dobro poskrbljeno," je dejal Ropret.

FIVB zahteva oblikovanje ustreznega štaba in okolja v reprezentanci, kar po mnenju OZS že imajo, a zdaj prostora za improvizacijo ni več, je poudaril Ropret.

Dotaknil se je tudi naturalizacije Gambijke Fatoumatte Sillah, ki zdaj igra za kamniški Calcit. Pri OZS so pripravljali njen športni prestop v slovensko izbrano vrsto. A se je zapletlo pri zadnji stopnički, saj se je pri pregledu dokumentov krovne zveze izkazalo, da je v mlajših selekcijah že igrala za svojo matično državo v Afriki v odbojki na mivki.

Zdaj bo, čeprav že ima slovensko državljanstvo, morala v Sloveniji igrati s statusom tujke, da bo izpolnila pogoje za menjavo športnega državljanstva.

Pri oceni nastopov za leto 2022 sta Ropret in generalni sekretar OZS Gregor Humerca poudarila tudi nekaj drugih dosežkov. Mlajše selekcije so uspešno nastopile na štirih velikih tekmovanjih, zelo dobro se razvija tudi odbojka sede, ki je v Sloveniji pod okriljem matične odbojkarske zveze, kar je v mednarodnem merilu redkost.

Pri odbojki na mivki sta prva moža OZS izpostavila nujnost večje specializacije za to področje in obljubila podporo najboljšima slovenskima igralkama Tjaši Kotnik in Tajdi Lovšin, ki imata možnosti za uvrstitev na OI v Parizu.

Na domači klubski sceni pa bodo zaradi velike zgoščenosti tekmovanj in daljšanja reprezentančne sezone razmislili o spremembah. Prvo so že uvedli, saj v pokalnem tekmovanju ne bo zaključnega turnirja, pač pa je finale, predviden korak pa bo tudi uvajanje t.i. video challenga (možnost ugovora sodniškim odločitvam z ogledom posnetka).

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.