Na praznik slovenskega športa tudi odprtje evropskega tedna športa

Slovenija bo danes s številnimi dogodki po državi tretjič po vrsti kot praznik slovesno obeležila dan športa. Osrednja prireditev bo na Kongresnem trgu v Ljubljani ob deveti uri. S praznikom se bo začel tudi evropski teden športa, ki se na pobudo evropske komisije obeležuje do 30. septembra.

Na praznik slovenskega športa tudi odprtje evropskega tedna športa

Na Kongresnem trgu v Ljubljani bodo v sklopu praznika, ki sovpada s prvima osvojenima zlatima olimpijskima medaljama športnikov samostojne Slovenije leta 2000 v Sydneyju, dopoldne potekali različni športni izzivi. Ob 12. uri pa bo sledil zaključek brezplačnega dogodka s simboličnim predsednikovim tekom po Slovenski cesti.

Otroci v vrtcih in šolah bodo praznik obeležili s športnim dnevom, na delovnih mestih bo čas za aktivni odmor, na prostem pa priložnost za gibanje v naravi. Olimpijski komite Slovenije v sklopu dogajanja ob prazniku in tednu športa v soboto vabi tudi na brezplačni skupinski tek, ki se bo začel ob 18. uri na Kongresnem trgu.

Udeleženci bodo skupaj pretekli približno pet kilometrov po slovenski prestolnici. Med tekom bodo na voljo tudi osvežilne postaje. Dogodek, kot ostali, je brezplačen, obvezna je le prijava.

Konec tedna, v soboto in nedeljo, pa OKS na Kongresnem trgu za mlade športne navdušence pripravlja olimpijski festival z lisjakom Foksijem. Potekali bodo dogodki tudi po drugih krajih Slovenije, podrobnosti so na voljo na posebni spletni strani https://danslovenskegasporta.si/dogodki.

Nekaj dogajanja je bilo že pred praznikom, tako je v sredo Atletska zveza Slovenije tudi letos pripravila množično akcijo, s katero spodbuja otroke k prvim atletskim korakom, na isti dan je teklo več kot 25.000 otrok iz vseh koncev Slovenije, kar je rekord.

V Muzeju novejše zgodovine Slovenije v ljubljanskem Tivoliju so v torek odprli razstavo V čevljih zmagovalcev - Slovenci in Slovenke ter njihovi športni dosežki. Razstava bo na ogled do 1. aprila prihodnje leto, vključili so 135 oseb iz slovenske športne zgodovine. Na ogled so med drugim postavljeni tudi športni čevlji Luke Dončića in škorenj motokrosista Tima Gajserja, šampionski pas boksarja Dejana Zavca, šampionski prstan lige NBA Raša Nesterovića, številni tekmovalni dresi, čoln, atletski in drugi rekviziti.

Dan slovenskega športa so poslanci potrdili 18. junija 2020. Na ta dan, 23. septembra leta 2000, so prvi zlati medalji za samostojno Slovenijo na igrah v Sydneyju osvojili veslaški dvojni dvojec Iztok Čop in Luka Špik ter strelec Rajmond Debevec z malokalibrsko puško v trojnem položaju.

V času evropskega tedna športa bodo OKS in športne zveze z organizacijo različnih športnih dejavnosti, namenjenih tako za najmlajše kot tudi starejše, poskušali ozavestiti prebivalce o pomenu zdravega načina življenja.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.