Slovenske rokometašice naskakujejo drugi del tekmovanja

Slovenske rokometne prvokategornice odštevajo dneve do svojega osmega nastopa na evropskem prvenstvu. Letošnji zaključni turnir bo zaradi dejstva, da so poleg Makedonk in Črnogork ene od treh organizatork velikega tekmovanja, zanje posebnega pomena, v izjemno ostri in zahtevni konkurenci pa je njihov osrednji cilj preboj v drugi del tekmovanja.

Slovenske rokometašice naskakujejo drugi del tekmovanja

Pri slovenski reprezentanci ne skrivajo, da je pred njimi izjemno zahtevna naloga. Na rokometni borzi imajo slovenske delnice namreč manjšo vrednost od njenih tekmic v skupinskem delu iz Danske, Švedske in Srbije, a izbranke črnogorskega strokovnjaka na slovenski klopi Dragana Adžića bodo naredile vse, da se na domačem zaključnem turnirju izognejo črnemu scenariju in morebitnemu izpadu že po prvem delu tekmovanja.

Slovenskim reprezentantkam je na zadnjem velikem tekmovanju - lanskem svetovnem prvenstvu v Španiji - uspel preboj v drugi del tekmovanja. V izjemno zahtevnem skupinskem delu so po porazu proti Francozinjam, neodločenem izidu z Angolkami in zmagi nad Črnogorkami osvojile drugo mesto, v glavnem delu tekmovanja pa so nato remizirale z močnimi Rusinjami ter klonile proti Poljakinjam in Srbkinjam.

Adžićeve varovanke v mestu grofov čaka še težja naloga. Na nasprotni strani jim bodo stale Danke in Švedinje, ki so vselej v krogu najresnejših kandidatk za najvišja mesta, še najbolj "ranljive" se zdijo Srbkinje, ki pa jih vodi dober poznavalec slovenskega rokometa - nekdanji slovenski selektor in strateg Krima Mercatorja Uroš Bregar.

Slovenija se bo z Dansko pomerila 4., s Švedsko 6., s Srbijo pa 8. novembra. Vse tekme v celjskem Zlatorogu se bodo pričele ob 18. uri.

Slovenska reprezentanca bo zavoljo domačega terena med medijsko najbolj obleganimi izbranimi vrstami na letošnjem zaključnem turnirju, nad njimi bo vseskozi visel Damoklejev meč zaradi hudega tekmovalnega pritiska in želenega preboja v glavni del tekmovanja.

Izkušeni in z vsemi žavbami namazani Adžić, ki je črnogorsko zbrano vrsto popeljal do zlate kolajne na evropskem prvenstvu v Srbiji 2012, istega leta pa še do srebrne na poletnih olimpijskih igrah v Londonu, je v zadnjem pripravljalnem obdobju poskušal na vse načine razbremeniti slovenske rokometašice, saj želi na igrišču videti igrive, sproščene in drzne varovanke.

"Moje izbranke morajo v glavah premagati svoja visoka pričakovanja pred tekmovanjem na domačih tleh in na igrišče stopiti čistih misli," je v zvezi s tem dejal Adžić.

Slovenske rokometašice so se v generalki za bližnji turnir dvakrat za zaprtimi vrati v Laškem pomerile s Hrvaticami, sicer nosilkami bronaste kolajne z evropskega prvenstva pred dvema letoma na Danskem. Južne sosede so dvakrat zmagale, na prvi tekmi s 27:24, na drugi pa s 23:22.

"Na drugi medsebojni tekmi smo prikazale boljšo predstavo v vseh segmentih igre. V obrambi napredujemo iz tekme v tekmo. Premoremo agresivnost, ki je potrebna za dober rezultat. Medtem nam v napadu manjka še nekaj detajlov, kar je prineslo kakšno izgubljeno žogo preveč," je po generalki v Laškem pred začetkom evropskega prvenstva dejala prva dama slovenskega rokometa Ana Gros, ki je imela v zadnjem času težave s hrbtom.

"Mislim, da smo na zadnjih dveh tekmah proti Hrvaticam storili korak naprej. Seveda smo si želeli zmage, a poraza nista nič katastrofalnega. Do prve tekme evropskega prvenstva nas čaka še nekaj dni priprav in verjamem, da bomo izpilili manjkajoče detajle v naši igri," je še dodala ostrostrelka madžarskega velikana iz Györa, ki je doslej za slovensko reprezentanco dosegla 668 golov. Do izenačenja rekordnega dosežka Tanje Oder jo loči le še 18 zadetkov.

Na minulih petih velikih tekmovanjih je Slovenija vselej priredila po eno senzacijo. Na evropskem prvenstvu na Švedskem 2016 je "padla" domača reprezentanca, v Franciji 2018 Rusija, še odmevnejše podvige je uprizorila na zadnjih treh svetovnih prvenstvih. V Nemčiji 2017 je na kolena položila Francijo, dve leti kasneje na Japonskem še Nizozemsko (obe reprezentanci sta kasneje osvojili tudi zlati kolajni), na lanskem mundialu v Španiji pa je igrala neodločeno z Rusijo.

Slovenija je doslej sedemkrat nastopila na evropskih prvenstvih. Največji uspeh je dosegla na Madžarskem 2004, ko je osvojila deveto mesto. Dve leti pred tem je na Danskem zasedla deseto mesto. Zaključni turnir v Franciji 2018 je končala na 13., na Švedskem 2016 na 14., na Švedskem 2006, na Danskem in Norveškem 2010 in na Danskem 2020 pa na zadnjem, 16. mestu.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.