Skakalci na Poljskem v novo sezono prvič skupaj s skakalkami

Nova sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih, start bo v poljski Wisli 5. in 6. novembra, se še nikoli doslej ni začela tako zgodaj.

Skakalci na Poljskem v novo sezono prvič skupaj s skakalkami

In ne le to, prvič v zgodovini bodo v zimo skupaj vstopili skakalci in skakalke. Za vse bo vrhunec poolimpijske zime domače svetovno prvenstvo, ki ga bo Planica gostila od 21. februarja do 5. marca 2023.

Nogometni mundial v Katarju botroval zgodnemu startu v sezono

Sezona se bo odprla v začetku novembra na skakalnici Adama Malysza in ne šele konec meseca, kot je bilo to v navadi. Glavni razlog za tako zgoden start v sezono je bilo prekrivanje z nogometnim mundialom in s pozornostjo, ki ga ta pritegne, so menili pri Mednarodni smučarski zvezi (Fis).

"Še posebej prva dva konca tedna SP sta naporna, ko bo vsak dan pet tekem. Večina nacionalnih TV-postaj ima sklenjen dogovor s Fifo, tako da za tekme v smučarskih skokih tako rekoč zmanjka časa," je razloge za zgoden start v sezono nanizal direktor svetovnega pokala, Sandro Pertile.

Prvič uvodna tekma na plastiki: uvodni vikend je tudi korak k trajnosti in enakosti spolov

Kombinacija ledene steze in plastičnega pristanka ponuja možnost, da se sezona začne zelo zgodaj brez potrebe po izdelavi umetnega snega. Organizator s tem ne prihrani le veliko denarja, ampak zlasti veliko energije. Poleg tega so pri Fisu izkoristili priložnost, da smučarske skoke zato predstavijo kot celoletni šport, ki je lahko trajnosten, ker se lahko v celoti izogne izdelavi snega. Ta je zelo potratna z energijo.

"Skoki so lahko celoletni šport," meni Pertile: "Spomladi in poleti s keramičnimi zaletnimi stezami in plastičnimi podlagami ob doskoku, jeseni z ledenimi stezami in 'plastiko' in nato pozimi seveda z ledeno stezo in snegom na doskočni strmini. Čeprav so podlage različne, gre za isti šport. Kot tenis na različnih podlagah."

Koledar poolimpijske zime skorajda poka po šivih

Vrhunec zime je brez dvoma SP pod Poncami, kjer se bodo skakalci pomerili na srednji in veliki napravi ter ekipno in skupaj s skakalkami v mešanih ekipah. Poleg tega imajo na koledarju svetovnega pokala 38 tekem, od tega sedem na letalnicah, saj se poleg Vikersunda in tradicionalnega finala sezone v Planici v program vrača tudi Kulm. Novost na koledarju so tudi tekme v ZDA; skoki najvišje ravni se v Lake Placid vračajo po 33 letih. Na seznamu so med skupno 38 tekmami tri ekipne ter po dve superekipni in tekmi mešanih ekip.

Superekipna tekma je novost tako v moškem kot ženskem koledarju. Gre za tekmo, na kateri po dva tekmovalca v treh serijah predstavljata barve svoje države in so jo pri Fisu premierno pripravili septembra na poletni veliki nagradi v romunskem Rasnovu. V drugo serijo se uvrsti 12, v tretjo, finalno, pa najboljših osem ekip.

Skakalke imajo poleg štirih tekem na SP v Planici v svetovnem pokalu poolimpijske zime na koledarju 29 tekem, od tega dve tekmi mešanih ekip ter eno superekipno.

To zimo se vrača silvestrska turneja, ki pa bo tokrat prvič po vzoru moške novoletne potekala v partnerstvu z Beljakom. Ta bo gostil prvi dve tekmi, vrhunec turneje pa bosta tekmi na Ljubnem ob Savinji. Končno so skakalke dočakale tudi prvo tekmo v poletih. V Vikersundu bo 19. marca na letalnici premiera, ki pa ne bo štela za točke svetovnega pokala. Finale sezone za skakalke bo 24. marca v Lahtiju.

Še največ sprememb glede opreme, višji tudi nagradni sklad

Pri Fisu so pred novo sezono nekoliko popravili in spremenili pravila glede tekmovalne opreme skakalcev. Pravila za konico in radij smuči so na novo definirana. Sprejeli so tudi odločitev o uvedbi novega postopka merjenja za doseganje redne telesne meritve športnikov. V prihodnje bodo te opravljali z laserjem, s katerim bodo določali višino telesa v ležečem položaju, dolžino koraka pa v sedečem položaju. Telesna teža pa določa dolžino razkoraka v skakalnem dresu.

Nekoliko višje bodo v novi sezoni tudi denarne nagrade na tekmovanjih svetovnega pokala v smučarskih skokih za ženske in moške, pri čemer bodo skakalci še vedno zaslužili znatno več kot skakalke. Skupni nagradni sklad za posamično tekmo za moške znaša 79.000 švicarskih frankov (79.825 evrov), za ženske pa le 28.500 frankov (28.818). Zmagovalec bo tako v žep pospravil 12.000 frankov (12.125), zmagovalka pa 4000 (4042).

Cilj Slovencev pred domačimi navijači jasen: kolajna

Skakalci so minulo sezono, ki je bila z dvema olimpijskima kolajnama brez dvoma sijajna, končali v velikem slogu na finalu v Planici. Skupno so v svetovnem pokalu zbrali 20 uvrstitev na stopničke vključno z ekipnimi tekmami. Od tega so imeli pet zmag ter sedem drugih in osem tretjih mest. Na olimpijskih igrah so osvojili zlato in srebrno kolajno, SP v poletih pa so kronali z ekipnim naslovom ter s srebrom Timija Zajca.

V novi, že 44. sezoni svetovnega pokala bodo za Slovenijo na uvodni tekmi nastopili Anže Lanišek, Peter Prevc, Zajc, Domen Prevc, Lovro Kos in Žiga Jelar, ki je imel ob koncu poletja smolo z zvinom gležnja, vendar upa, da bo nared. Selektor Robert Hrgota poudarja, da je pripravljenost dobra, treba pa jo bo prenesti na tekme. Želi si, da bi se njegovi varovanci na vsaki borili za zmagovalni oder, glavni cilj pa je seveda kolajna v Planici.

Vražje Slovenke v Planici merijo kar na tri kolajne, cilj tudi ubranitev zmage v pokalu narodov

Potem ko so slovenske skakalke prevladovale na olimpijskih igrah v Pekingu ter v minuli sezoni prvič osvojile tudi pokal narodov za odlične nastope celotne ekipe, si želijo uspehe ponoviti tudi na domačem SP. Kot napovedujejo vražje Slovenke, ki so lansko sezono svetovnega pokala končale s trojno zmago, bodo že od uvodne tekme napadale "na polno".

Selektor reprezentance Zoran Zupančič je odkrito napovedal, da ženska vrsta na glavnem cilju sezone, domačem prvenstvu pod Poncami, načrtuje vsaj tri kolajne.

Z Uršo Bogataj, Niko Križnar, Emo Klinec, Niko Prevc, Katro Komar in Nejko Repinc, ki bodo nastopile na uvodu v Wisli, si želi ob koncu sezone ubraniti prestižno zmago v pokalu narodov in upa, da bodo Slovenke na vsaki tekmi stale na zmagovalnem odru. Kot poudarja, so njegove varovanke zimo pričakale še bolje pripravljene kot lani.

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.