V Planici tudi o tem, da slovenski športni uspehi niso naključni

Ob robu dogajanja na nordijskem svetovnem prvenstvu v Planici sta danes dva nekdanja uspešna športnika Petra Majdič in Andrej Hauptman ter še dejavni parašportnik Jernej Slivnik na okrogli mizi razmišljali o tem, da uspehi slovenskega športa niso naključni.

V Planici tudi o tem, da slovenski športni uspehi niso naključni


Prireditelji SP v nordijskem smučanju v Planici so danes, ko so na sporedu prve končne odločitve in bodo znani prvi svetovni prvaki, v medijskem središču pripravili tudi okroglo mizo z naslovom Uspehi slovenskega športa niso naključni.

Majdič, nekoč ena najboljših tekačic na svetu in slovenska zvezdnica tega športa, nekdanji kolesar in pozneje uspešen trener in vodja ekip Hauptman in najboljši slovenski parasmučar Slivnik, tudi že udeleženec SP in paraolimpijskih iger, so razpravljali o ozadju slovenskega športa in poti do velikih uspehov Slovenije na športnem področju.

Vsi so se strinjali, da je težko izpostaviti samo en uspeh v zgodovini slovenskega športa. "Težko je primerjati različne športne panoge. To so pogosto novinarska vprašanja, naša naloga pa je zmagovati. Vem, koliko dela je vsak vložil v to," je o tem dejal Hauptman. Slivnik pa je izpostavil uspehe Tine Maze, ki je bila zanj tudi velika vzornica pri njegovem smučarskem razvoju.

"Imamo srečo, da imamo toliko uspehov in težko je izpostaviti samo enega. Morda bi poudarila kristalni globus Primoža Peterke v Planici, ko smo doživeli pravi ponos biti Slovenec," je menila Majdič.

V slovenskem športu obstaja neko nenapisano pravilo o majhnosti, ki jo je težko preseči. Izkušena sogovornika sta priznala, da je bilo v prvih letih njunih karier res tako. "Šele v zadnjih letih kariere sem se počutila popolnoma enakovredno tekmicam in se znebila tega občutka, prej pa je bilo vedno v ozadju to, da prihajamo iz majhne države in nimamo dovolj znanja o smučarskem teku," je o tem povedala Majdič.

"To je bil dolg proces. A počasi smo dosanjali svoje sanje in zdaj imamo dva med najboljšimi na svetu. Čutim pa, da nista več samo ta dva, zdaj Slovence dobro poznajo, vedo, da trdo delamo in smo dobri tekmovalci," pa je dodal Hauptman.

O temi vključevanja otrok v šport je Hauptman dejal, da so osnova starši ter dobri učitelji in trenerji, slednje pa v Sloveniji imamo: "Tudi to je en vidik uspehov. Pomembno je tudi, da kot otrok preizkusiš več športov in se potem odločiš za svojega."

Majdič je opozorila na težavo, ki lahko nastane, če otroke prezgodaj silijo v vrhunski šport. "Danes je veliko drugih možnosti zabave, računalniki, igrice ... Moramo pa paziti, da ne bi šli prehitro v želji, da bi imeli uspešnega otroka. Preveč pritiska lahko odvrne marsikoga."

V pogovoru pa so izpostavili tudi pomen procesa vračanja družbi, ki je tudi zelo pomemben vidik v Sloveniji. Hauptman je poudaril primer Tadeja Pogačarja in njegovega sodelovanja z mladimi: "To je priložnost, da vidiš, da so tudi velike osebnosti, ne samo odlični športniki. Z njegovo pomočjo lahko zdaj tudi otroci, ki si tega sicer ne bi mogli privoščiti, sodelujejo v kolesarstvu. Družijo se z njim in imajo s tem dodaten motiv za izpolnitev sanj."

"Če mi ne bomo tega naredili, kdo pa bo namesto nas? Če sem imela kot športnica moč, da sem postala vzornica mladim, bom to počela še naprej, do zadnjega diha," je o tem odločno dejala Majdič.

Pri vprašanju, zakaj so Slovenci tako uspešni športniki, pa sta bila Slivnik in Hauptman zelo jasna. "Od Slovencev lahko pričakujejo samo najboljše. Če ne zmagujemo v enem športu, bomo pa v drugem. Uspehe lahko vedno pričakujemo," je dejal mladi parasmučar.

"Delamo trdo, smo uspešni, zakaj se to ne bi nadaljevalo? A tudi če ne bomo zmagovali, moramo ostati sposobni zmagovati. Tudi drugi imajo veliko odličnih športnikov, šport je postal globalen. Pomembno je, da vemo, da smo zraven in na vrhu," pa je razgovor sklenil Hauptman.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.